Choroby skórne

Choroby skórne

Piegi są to żółto-brunatne plamki, dość dobrze ograniczone od skóry otoczenia, leżące w poziomie skóry. Mogą być różnej wielkości, występują bardzo licznie, mogą się grupować. Najczęściej występują na twarzy, dekolcie, przedramionach i grzbietach rąk. Ulegają nasileniu w okresie letnim. Występują pod wpływem promieni słonecznych, zwłaszcza wiosennych. Występuje częściej u dzieci i młodzieży. Sprzyja temu skłonność osobnicza, czyli częściej piegi zdarzają się u blondynów i rudowłosych. Stosuje się środki złuszczające, a także kwas witaminy A, oraz środki odbarwiające. Mogą także ustępować samoistnie. Zapobieganie polega na unikaniu światła słonecznego w celu ochrony stosuje się maści, a także pudry ochronne.

Plamy piegowate lub soczewicowate. Są to zmiany większe od piegów, barwy jasno lub ciemnobrunatnej. Ciemnieją pod wpływem słońca. Są odmianą znamion barwnikowych. Mogą także występować w okolicach zakrytych. Leczenie i zapobieganie jest takie samo jak w przypadku piegów.

Plamiste przebarwienia przypominające mapę geograficzną, są zwane ostudami. Jest to również zaburzenie barwnikowe skóry, występujące na twarzy, najczęściej u kobiet z zaburzeniami wewnątrz wydzielniczymi, w ciąży, oraz chorobach wątroby. Leczenie jest przyczynowe hormonalne bądź wątrobowe, natomiast po ciąży na ogół ustępują. Można stosować maści odbarwiające i złuszczające ostudy należy chronić przed światłem słonecznym.

Ingerencją w zabarwienie skóry jest również tatuaż.

Wyróżniamy jego trzy rodzaje:

sztuczny,

leczniczy,

wypadkowy.

Sztuczny polega na wprowadzeniu barwnika za pomocą głębokiego wkłucia igły do skóry właściwej. Wykonywany jest w celach religijnych, bądź przy specjalnym upodobaniu.

Tatuaż lecznicy jest to maskowanie ognisk chorobowych przez celowe wprowadzenie barwnika koloru skóry.

Natomiast tatuaż wypadkowy to inkrustacja skóry cząsteczkami żwiru, piasku, np. przy wypadkach drogowych, prochu przy postrzale. Leczenie jest chirurgiczne, czasami nawet z przeszczepianiem, przy małych ogniskach stosuje się metodę koagulacji.

Każde ze znamion pojawiających się na naszym ciele może stać się znamieniem złośliwym. Dlatego zawsze po zaobserwowaniu takich zmian należy zgłosić się do lekarza. W ciągu naszego życia liczba znamion zmienia się. Ciało należy ciągle obserwować!

Znamiona barwnikowe – bielactwo nabyte

Istnieją także zaburzenia barwnikowe skóry. Jest to bielactwo nabyte, piegi, plamy piegowate, lub soczewicowate, ostuda i tatuaż.

Bielactwo nabyte są to ograniczone, odbarwione plamy na ciele, z charakterystycznym przebarwieniem na obwodzie. Jeśli dotyczą głowy, wzgórka łonowego lub okolic pachowych, włosy na tych obszarach mają siwe zabarwienie. Często występuje rodzinnie, w każdym wieku lub u obu płci, głównie na twarzy, kończynach, tułowiu, czyli okolicach uszu i narządów płciowych. Zmiany mogą się szerzyć i zajmować duże obszary ciała, nawet całą skórę. Przebieg choroby jest przewlekły, opisywane są przypadki samoistnego ustępowania. Przyczyna tego nie jest znana. Pewne znaczenie mają stresy i zaburzenia hormonalne. Istotą choroby jest ogniskowe zahamowanie tworzenia się barwnika melaniny w skórze. Rozpatruje się autoimmunologiczny charakter zmian (przeciwciała przeciwmelaninowe). Choroba jest defektem kosmetycznym, nie sprawia dolegliwości i stanowi jedynie problem psychologiczny. Leczenie jest bardzo trudne, stosuje się środki światłouczulające miejscowo i ogólnie, po czym naświetla plamy odbarwione promieniami nadfioletowymi, długim nadfioletem lub słońcem. Możliwe jest tuszowanie plam bielaczych (tylko samych plam, nie otoczenia). Przeciwwskazana jest witamina C, która działa odbarwiająco. Naświetlenie bez zezwolenia lekarza leczącego nie jest wskazana gdyż możliwe są oparzenia.

Znamiona barwnikowe – znamiona błękitne, bezbarwne, Suttona.

Posted in Choroby skórne

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net